Jeśli ktoś zastanawiał się skąd pochodzą akcesoria i biżuteria Chanel to odpowiadam, z Maison Desrues. Jest to pracownia która od lat realizuje pomysły stylistów i dyrektorów kreatywnych tej marki a od pewnego czasu także innych zleceniodawców.
![]() |
guziki z pracowni Desrues |
Historia zaczyna się w warsztacie pana Chandeliera u którego pracował Georges Desrues. Produkowano tam akcesoria do kostiumów oraz realizowano zamówienia najważniejszych krawców. Młody pracownik świetnie sobie radził proponując nowe rozwiązania i techniki produkcji. Po pewnym czasie postanowił odejść i spróbowac szczęścia w innym miejscu.
Niedługo potem, w 1929 roku Chandelier odszedł na emeryturę a Desrues powrócił i przejął po nim schedę. Od tego momentu zaczęto ściślej nawiązywać współpracę z największymi nazwiskami ówczesnego krawiectwa, Jean Lanvin, Coco Chanel, Christianem Diorem, Yves Saint Laurentem.
Pierwsze zlecenie z domu mody Chanel przyszło w 1965 roku. Projektantka zamówiła kolekcję guzików po którym okazało się że Desrues został jej najlepszym dostawcą akcesoriów.
Zakład rozwijał się i przybywało coraz wiecej pracowników. Niedługo okazało się iż dotychczasowe miejsce jest zbyt ciasne . Nową siedzibę znaleziono w Plailly na północ od Paryża.
![]() |
Ręczna robota rzmieślników |
W roku 1984 Desrues, aby uchronić dorobek firmy przed zapomnieniem postanowił przekazać kontrolę nad firmą marce Chanel. Sam pracował i realizował się w niej aż do śmierci w 1992 roku.
Dzisiaj zakład zatrudniający około 200 pracowników podzielony jest na poszczególne pracownie w których dwudziestu jeden przedstawicieli różnych technik rzemieślniczych pracuje nad tworzeniem biżuterii.
Zaczyna się od rozmowy z projektantem a następnie wytwarza się prototyp. Po zaakceptowaniu jego kształtu można przejść do procesu produkcji. Na początku przygotowuje się odbitki pojedynczych części a następnie, na ich podstawie, formy do odlewu, zazwyczaj silikonowe. Każdy, nowo powstały element jest czyszczony i dopasowywany do pozostałych.
Fachowcy własnoręcznie rzeźbią, barwią, złocą, polerują i szlifują materiały z których powstaje biżuteria. Ustala się stopień nabłyszczenia, czy metal ma być matowy, błyszczący czy satynowy a potem kolor powierzchni.
Szlachetne metalowe formy można dodatkowo wypełnić innym ozdobnym materiałem z drewna rogu czy galalitu. To ostatnie to proteiny mleka krowiego którym nadaje się wybrany kształt a po stwardnieniu dodatkowo maluje.
![]() |
Warsztat pracy w Maison Desrues |
W Maison Desrues bardzo pielęgnuje się stare, tradycyjne metody rzemieślnicze ale pracownicy są otwarci na wszelkie nowinki techniczne ułatwiające im pracę, zwłaszcza że zakład rozszerzył ofertę na potrzeby luksusowego ready to wear i współpracę z innymi domami mody.
Jednakże nadal głównym zleceniodawcą jest Chanel i dla tej marki produkuje się około 8 kolekcji rocznie.
Pracownia szczyci się tym że udało się im odtworzyć całą biżuterię Coco którą była obdarowywana przez swoich przyjaciół. Także Karl Lagerfeld stara się aby w każdej jego kolekcji znalazły elementy nawiązujące do garderoby projektantki.
Licząca ponad osiemdziesiąt lat pracownia posiada ogromne zbiory zarchiwizowanych biżuterii i detali krawieckich. Wyprawa do tego miejsca to wspaniała przygoda i niesamowita inspiracja.