Translate

czwartek, 2 marca 2017

PIERWSZE ANIMOWANE BAJKI I SZTUKA XX WIEKU. ZACHWYCAJĄCE KOLEKCJE MARY KATRANTZOU I BURBERRY NA JESIEŃ I ZIMĘ 2017


Mary Katrantzou oczarowała i zaczarowała mnie swą bajkową kolekcją. Wróżki, syrenki, bajeczne kwiaty, czarodziejski pył roją się na jej projektach. Katrantzou opowiada historie mistrzowsko tkanym żakardem, frędzlami kolorowych koralików, strusimi piórami. 

Zanim jednak pokaże zaczarowany świat wypuszcza na wybieg rzeczy prawie proste, bardzo kobiece, w stylu retro. Są to sukienki z bufiastymi rękawami, spódnice do kolan z kontrafałdą, krótkie żakieciki z podkreślonymi ramionami, z zaznaczoną talią, płaszcze ozdobione pelisą z kolorowego futra. Wszystko jest soczyście kolorowe. Większość zapinana jest na suwak błyskawiczny.
Projekty uszyte są z kilku rodzajów kraciastego tweedu lub tkanin w drobne łączki a inspirowane modą lat 40 xx. 
To wtedy w studiu Walta Disneya powstała seria filmów animowanych pt. "Fantasia". Projektantka zafascynowana tym obrazem w drugiej części pokazu, zaprezentowała garnitury oraz sukienki różnych długości ozdobione wizerunkami bajkowych bohaterów.



Mary Katrantzou, jesień zima 2017/18
Mary Katrantzou, pokaz kolekcji na sezon jesień zima 2017/18, Londyn



Christopher Kane jak zwykle zaskakuje, wprowadzając swoich fanów w konsternacje. Bo co można powiedzieć na temat ciężkich barokowych kompozycji kwiatowych i rysunkowych szkiców statków kosmicznych w stylu retro? 
To nie wszystko, Kane ozdobił część projektów dużymi cekinowymi broszkami w kształcie kwiatów, rękawom dodał kieszenie, po kilka par na raz, ubrania obszył dużymi pajetami. Dodał asymetryczne patki i zaszewki w różnych miejscach, pokazał plisy. Część garderoby zaprojektował w intensywnie srebrnym kolorze, część ozdobił kolorowymi metalicznymi wstawkami, wykorzystał taftę oraz materiały powstające w tradycyjnych warsztatach tkackich w Szkocji. 
Jeśli chodzi o fasony to dużo uwagi poświęcił długości  midi która pojawiła się w koronkowych sukienkach, metalicznych tubach, asymetrycznych sukienkach patchworkowych, plisowanych spódnicach.    


Christopher Kane, jesień zima 2017/18, Londyn
Christopher Kane, kolekcja jesień zima 2017/18 pokazana na tygodniu mody w Londynie



Draperie, falbanki, futra, kwiaty do tego cekiny, przezroczyste tiule i pikowane wzorzyste kołdry. To zdecydowanie za dużo jak na jeden pokaz a jednak projektantom marki Preen by Thronton Bergazzi udało się stworzyć spójną, nieco zwariowaną 
ale jednocześnie nowoczesną i nie przeładowaną kolekcję.


Preen By Thornton Bergazzi jesień zima 2017/18
Preen By Thornton Bergazzi, jesień zima 2017/18, Londyn




Burberry, to kolejna niesamowita kolekcja zaprezentowana na londyńskim wybiegu. Inna niż w minionych latach. Stonowana ale tylko na pozór bowiem tym razem Christopher Bailey, postawił nie na kolor ale na detal. Silny wpływ wywarły na niego rzeźbiarskie prace brytyjskiego artysty Henry'ego Moore'a

W jesiennej kolekcji jest mnóstwo koronek, piętrzących się falbanek, różnorodnych dzianinowych splotów, przenikających się form. Projektant połączył je ze sobą w jednokolorowy patchwork i warstwowo zestawił ze sobą ubrania. Pokazał stworzone z koszul mini-tuniki i wąskie, koronkowe sukienki midi, spodnie 3/4, sportowe bluzy. Nie zabrakło również płaszczy, żakietów i pelerynek różnej długości. Te ostatnie były bogato zdobione cekinami, koralikami,gipiurami, koronkami a nawet piórami. Cała kolekcja była utrzymana w bieli, szarościach i błękicie z dodatkiem koloru czarnego. 


Burberry, jesień zima 2017/18
Burberry, pokaz kolekcji na sezon jesień zima 2017/18


Wykorzystane w tym wpisie zdjęcia pochodzą z portali www.vogue.com oraz wwd.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz