Translate

piątek, 31 marca 2017

NA KONIEC JESIENNYCH POKAZÓW MISTRZOWSKIE KOLEKCJE W WYKONANIU DOMÓW MODY GIVENCHY, CHANEL, MIU MIU, ALEXANDER MCQUEEN ORAZ LOUIS VUITTON



Za każdym razem, gdy oglądam kolejną już kolekcję autorstwa Sarah Burton po odejściu Alexandra McQueena, zastanawiam się jak na jej twórczość wpływał Lee, czy inspirowali się wzajemnie a może ona w obliczu mistrza rozwinęła skrzydła?
Fakt jest taki że dziś Sarah jest fantastycznym kreatorem i idealnie pielęgnuje pamięć o Alexandrze. 

W jesiennej kolekcji pokazała długie, jasne, nieco surowe sukienki maxi wyszywane haftem krzyżykowym. Nie mogę przestać o nich myśleć, wciąż wracam do tych wzorów, barw, charakterystycznych powyciąganych nitek. 

Poza tym w kolekcji znalazły się dziergane sukienki ozdabiane licznymi falbankami i małymi metalowymi kółeczkami; również projekty sznurowane długimi, wielobarwnymi rzemieniami a wśród nich skórzane płaszcze, sukienki i torby dalej krótkie kożuszki podbijane futrem oraz garnitury z szerokimi, luźnymi spodniami. 
Do tego sztyblety, zazwyczaj czarne, sznurowane podobnie jak odzież i torby rzemieniem, oraz duża, organiczna biżuteria w kolorze złotym.


Alexander McQueen, jesień zima 2017/18
Pokaz kolekcji Alexandra McQueena jesień  zima 2017/18 Paryż




Karl Lagerfeld od kilku sezonów organizuje monumentalne pokazy tematyczne. W tym sezonie zarosił swych gości do zaaranżowanej w Grand Palais stacji kosmicznej gdzie wokół wielkiej, białej rakiety kosmicznej, przechadzały się modelki. 
Miały góry (płaszcze, tuniki, krótkie żakieciki) z rękawami wykonanymi z innej tkaniny a do tego mocno zachodzącymi na korpus, imitując obcisłą kamizelkę. 
Dekolty ubrań były wykończone rodzajem półgolfu lub wysoką stójką co przypominało nasadę kasku astronauty. 
Do kosmicznego tematu nawiązywały także graficzne tkaniny i dzianiny z wizerunkiem kosmonautów albo schematycznym rysunkiem Saturna. 
Cześć odzieży została wykonana ze skóry w srebrnym i zielonym kolorze, przypominającym mgławice.    
Poza tym Lagerfeld pokazał tradycyjne dla Chanel tartany w stonowanych kolorach.
Do każdej sylwetki dopasowano srebrne połyskujące kozaki na niewysokim słupku. Na głowach modelki miały dziergane opaski wykończone licznymi perełkami i kryształkami. 


Chanel, jesień zima 2017
Pokaz kolekcji Chanel jesień zima 2017, Grand Palais, Paryż




To ostatni pokaz Riccardo Tisci dla marki Givenchy. Z tej okazji projektant pokazał 27 sylwetek które najbardziej zapisały się w pamięci i wpłynęły na postrzeganie firmy. Niektóre z nich zapisały się w światowej modzie jako ikony a to już nie lada osiągniecie i ogromny sukces. Osobiście pamiętam jaki szał wywołały bluzy z jelonkiem, jak często widziało się zdjęcia z dziewczynami przechadzającymi się w niej po ulicach. 
W pewnym momencie pojawiły się w sieciówkach mniej bądź bardziej udane "inspiracje" kozaków z cholewką zakrywającą wysoki obcas. Pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie przezroczysta spódnica maxi z misternie haftowanym dołem czy seria sukienek mini z kaskadami plisowanych falbanek na spódnicy.
Wszystkie projekty zaprezentowano w intensywnie czerwonym kolorze. Każdy outfit został ponumerowany według daty powstania.
Spodziewam się że tam kolekcja odniesie ogromny sukces komercyjny.


Givenchy, jesień zima 2017/18
Po 12 latach Riccardo Tisci odchodzi z Givenchy. Oto jego ostatnia kolekcja dla tego domu mody. Z pewnością odniesie sukces komercyjny i znajdzie się w wielu kolekcjonerskich szafach.




Miękkie, puszyste futra, syntetyczne kolory, retro wzory, styl wyrafinowanej starszej pani oto najnowsza propozycja Miu Miu.

Pierwsze propozycje w całości wykonane są z kolorowego sztucznego futra. Następnie pojawia się motyw nieregularnej kratki w nasyconych odcieniach zieleni, czerwieni i pomarańczy.

To co się najbardziej wybija się w tej kolekcji to wielkie czapy i kołnierze. 

Dalsza część pokazu jest bardziej dekoracyjna. Występują tu sukienki mieniące się blaskiem połyskujących pajet, krótkie koszulki zdobione gigantycznymi kwiatami z delikatnej tkaniny oraz kombinezony i spodnie wykonane z cienkiego jedwabiu w pastelowych kolorach. 
Uzupełnieniem kolekcji są akcesoria zwłaszcza biżuteria z jasnego sztrasu, występująca w formie dużych naszyjników, aplikacji, pasków oraz ozdób głowy. Prawdziwą konkurencją dla strojnej biżuterii są dekoracyjne atłasowe pantofle na obcasie zdobione kamieniami i barwionym sztucznym futrem. 


Miu Miu jesień zima ready-to-wear 2017
Jesienny pokaz kolekcji Miu Miu




Najbardziej niesamowite w jesiennej kolekcji Louis Vuitton są futra, zawłaszcza krótkie kurteczki skomponowane z kilku rodzajów tego materiału. Tworzą symetryczne, futrzane patchworki w odcieniach beżu i brązów. 
W technice patchworku Gesquere stworzył też koszulki na ramiączkach wykonane z kawałków kolorowego jedwabiu, koronki i połyskującego żakardu. 
Pokazał też wąskie skórzane płaszcze i kolorowe swetry wkładane w spódnice przed kolano, mocno ściśnięte paskiem w talii. 
W kolekcji znalazły się spodnie z szeroką nogawką kończącą się nad kostką oraz wieczorowe sukienki koszulki. Do wszystkich stylizacji projektant dołączył masywne buty, kozaki albo sztyblety, wykończone elastyczną cholewką przylegającą do łydki. 


Louis Vuitton, jesień zima 2017/18, Paryż
Louis Vuitton, kolekcja jesień zima 22017/18, Paryż




Wszystkie wykorzystane w tym wpisie fotografie pochodzą z portalu www.vogue.com

środa, 22 marca 2017

MINIMALIZM I WARSZTAT SAMOCHODOWY, NAJNOWSZE POMYSŁY NA SEZON JESIEŃ ZIMA 2017 POKAZALI W PARYŻU HAIDER ACKERMANN, BALENCIAGA, ACNE, VALENTINO I UNDERCOVER.



Kolekcja Undercover została podzielona na kilka wyraźnych segmentów tematycznych. Na początku pokazano długie do ziemi, nieco bajkowe suknie wydziergane z grubej włóczki, wykończone bardzo dekoracyjnymi bufiastymi rękawami. Następnie, były kombinezony, uszyte z wzorzystych tkanin z nakładanymi jakby epoletami.
W dalszej części projektant, Jun Takahashi  wypuścił na wybieg odzież przypominającą stare wojskowe mundury z dziwnymi, asymetrycznymi drapowaniami i aplikacjami z pasów marszczonych falban.
Pokazał też króciutkie warstwowe puchówki a na koniec serię ubrań przywodzących na myśl kostiumy rycerzy Jedi z "Gwiezdnych wojen" oraz czarne komplety z minispódniczkami w całości przypominające ubrania postaci z japońskich kreskówek.

Modelki chodziły w butach na wysokich platformach a głowy i twarze miały ozdobione kompozycjami z długich piór; filcowymi kapelusikami w formie kasku oraz czepkami przypominającymi okrycia głowy sióstr zakonnych.



Undercover, jesień zima 2017/18, Paryż
Undercover, jesień zima 2017/18, Paryż




Nie pamiętam takiej kolekcji Haidera Ackermanna aby wszystko było praktycznie jednego koloru. Po letniej propozycji bogatej w intensywne barwy i struktury (drapowania, plisowania) ta jesienna jest wręcz ascetyczna. 
Głównym bohaterem był kolor czarny subtelnie ożywiany złotą nieregularną kreską lub fragmentami bieli. Do tego modelki zostały dobrane tak, aby nie zakłócały monochromatycznej harmonii. 
Do pokazu zaangażowano dziewczyny czarne tak że ich cera niemalże zlewała się z ubraniem albo te o delikatnej, alabastrowej cerze, kruczoczarnych włosach i geometrycznych krótkich fryzurach.

Ackermann pokazał garnitury zarówno z luźnymi marynarkami, jak i układającymi się blisko ciała oraz krótkimi żakiecikami. Podkreślił ramiona łagodnym łukiem. Pokazał grube swetry z opadającym golfem. Wykorzystał futro lamy aby uszyć z niego puszyste rękawy, spódnice i spodnie typu culotte. 

Powstała z tego kolekcja nieco surowa i bardzo graficzna, bezkompromisowa, nowoczesna ale również kobieca.


Haider Ackermann, jesień zima 2017/18
Haider Ackermann, pokaz kolekcji jesień zima 2017/18, Paryż




Proste spodnie, wąskie spódnice za kolano, koszule, dalej płaszcze i kurtki, na koniec luźne, kwieciste sukienki z długim rękawem i krótkie mini na ramiączkach. 
To pozornie normalne rzeczy ale nie w domu mody Balenciaga kierowanym przez Demna Gvasalia. Tu wiele ubrań jest skonstruowane tak jak gdyby było zdeformowane. Jak gdyby dla innej budowy ciała.

W pierwszej kolejności kreator pokazał okrycia wierzchnie które, pomimo klasycznego, symetrycznego pierwowzoru zostały spięte na ramieniu ukazując tylko jedną połę. Wyglądały dość ekscentrycznie. W ten sposób potraktowano płaszcze-dyplomatki, kurtki budrysówki, puchówki i krótkie płaszczyki w kratkę. 

Dalej były wąskie spódnice za kolano których talia była tak spięta jakby do wykroju użyto za dużo materiału. 
Klasycznym spodniom dodano szeroki skórzany pas wyglądający jak gorset ortopedyczny.
Sporo było nawiązań do warsztatu samochodowego przykładem była srebrna, wąska spódnica ołówkowa uszyta z tworzywa przypominającego metalową tłoczoną podłogę ze środków komunikacji miejskiej.

Dużo uwagi poświęcono akcesoriom . Były tu paski z klamrami jak zaciski; niewielkie, mieszczące się w dłoni kopertówki wyglądające jak przednie lusterko samochodowe. 

Jeśli chodzi o biżuterię to w tej kakofonii pomysłów niesamowicie wyglądały bransoletki przypominające fragmenty starych porcelanowych filiżanek. 
Smaczków i detali w tej kolekcji można by jeszcze długo wymieniać. Osobiście jestem pod wrażeniem wielkiej torby bazarowej w całości pokrytej białymi piórami strusia.


Balenciaga, jesień zima 2017/18, Paryż
Balenciaga, sezon jesień zima 2017/18




Hippisowskie fryzury i drobna biżuteria; wysokie; najmodniejsze, sznurowane kozaki; surrealistyczny wzór liczących dłoni który pojawia się na futrze i długich prawie do ziemi sukienkach. Do tego wszystkiego malutkie dekoracyjne torebeczki na łańcuszku i ta jedna, pokryta piórami. Czego jeszcze można chcieć? Pier Paolo Piccoli dla Valentino.


Valentino, jesień zima 2017/18
Kolekcja domu mody Valentino na sezon jesień zima 2017/18, Paryż




Łaty; dziury; zwisające, nieregularne frędzle; nieobrobiony materiał; biżuteria jak metalowe części samochodowe a okulary z kolorowych nieregularnych szkieł - najnowsza propozycja Acne Studios na jesień i zimę 2017.  

Acne Studios, jesień zima 2017
Acne Studios, paryski pokaz kolekcji na sezon, jesień zima 2017/18




Wszystkie wykorzystane w tym wpisie zdjęcia pochodzą z portalu www.vogue.com

środa, 15 marca 2017

WIELKI BŁĘKIT, ASYMETRIA I METALICZNE SUKIENKI PROPONUJĄ PRESTIŻOWE DOMY MODY. OTO NAJNOWSZE KOLEKCJE NA JESIEŃ 2017 AUTORSTWA LOEWE, CHRISTIAN DIOR, PACO RABENNE I INNYCH




To druga kolekcja autorstwa Andersona przygotowana na sezon jesień 2017/18 (pierwsza powstała pod szyldem J.W.Anderson) która zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. 
W tej, dla hiszpańskiego domu mody Loewe, niemalże każdy zestaw jest inny, tworzy oddzielną historię. Praktycznie nie ma wspólnych wątków takich jak ten sam materiał czy fason, odszyty w kilku kolorach. 

Projektant pokazał sukienki z kilku rodzajów plisowanych tkanin, koszulową mini, skórzane komplety (koszula i spodnie) oraz fantastyczne dzianiny w szczególności swetry inspirowane norweskimi, z postrzępionym dekoltem i sukienki w których dziergany splot zmienia się w delikatny materiał. Pierwszy raz widzę taką technikę, wygląda to niezwykle, prawdziwy majstersztyk.



Loewe, jesień zima 2017/18
Pokaz kolekcji domu mody Loewe, jesień zima 2017/18




Kolekcja dla domu mody Christian Dior jest delikatna, dziewczęca i monochromatyczna. Maria Grazia Chiuri postanowiła pokazać w niej wszystkie odcienie błękitu którymi zainspirowała się podczas tworzenia kolekcji. 
Natchnienia szukała w archiwach ChD a znalezione tam projekty przeniosły ją w czasy drugiej wojny światowej. Jej skojarzenia to robotnice w błękitnych uniformach, sanitariuszki, malarstwo Picassa i Chagalla oraz muzyka jazzowa.

Same projekty pomimo nawiązań do przeszłości są współczesne. Najwięcej zamieszania zrobiły jeansowe luźne spodnie i kurtki. To jeden z tych elementów którym Chiuri puszcza oko do dzisiejszych Milenialsów. Jej plan to poszerzenie asortymentu o rzeczy nieco mniej wykwintne, codzienne i znalezienie odbiorców wśród młodszych konsumentów. 
Chiuri postanowiła również kontynuować swój zabieg z subtelnym logo, przewijającym się przez ubrania w formie, pasków, szelek i wzorów na materiale. 

Oczywiście nie zabrakło również bajkowych sukien w których projektantka jest świetna. Pokazała zarówno cieniutkie, tiulowe sukienki baletnicy jak i cięższe, aksamitne w kolorze głębokiego granatu. Część z nich była ozdobiona dekoracyjnym haftem ilustrującym nieboskłon. 

Jeśli chodzi o akcesoria to można śmiało powiedzieć że czarne, zawadiackie, skórzane berety (autorstwa Stephena Jones'a) były drugim, obok koloru, motywem przewodnim tej kolekcji. Pokazano też cienkie obróżki oraz delikatne łańcuszki z drobnymi zawieszkami i małe torebeczki na szerokich ozdobnych paskach.


Christian Dior, kolekcja jesień zima 2017/18
Christian Dior, kolekcja na jesień i zimę 




Prezentacja kolekcji Paco Rabanne rozpoczęła się od asymetrycznych, dzianinowych sukienek szytych ze skosu a zaraz po nich pokazano podobne fasony wykonane z drobnych metalowych łusek. 
One skradły całą uwagę. Projektant marki Julien Dossena zaproponował je w odcieniach srebra i złota ale to srebrne głównie przykuwały odwagę. Odbijały światło przy każdym ruchu ciała. Wyglądały lekko i zmysłowo a zarazem sportowo. Większość była asymetryczna, część uzupełniała cienka tkanina w pastelowym odcieniu wystająca spod warstwy srebrnej materii. Do tego masywnie wyglądające wsuwane półbuty na bose stopy. 
Poza tym w kolekcji znalazły się długie, luźne spodnie, spódnice mini i jeszcze inne asymetryczne sukienki ze skosu. 
Ta kolekcja bardzo dobrze wróży.


Paco Rabanne, pokaz kolekcji na sezon jesień zima 2017/2018





W jesiennej kolekcji Balmain główną rolę odegrały skóry, różne ich rodzaje, odcienie i struktury. Do tego Olivier Rousteing
dodał długie frędzle z koralików, rzemieni, sznurków, drobne ćwieki, plecionki i siatki. Widać bardzo dużo rzemieślniczej roboty. 
Modelkom zaplótł drobne warkoczyki i spiął je gładko do tyłu, oczy mocno obrysował czarną kreską. 
Powstała z tego kolekcja dzika, zwierzęca, nieposkromiona  i bardzo sexy. 

Balmain, jesień zima 2017/18
Dom mody Balmain, kolekcja na jesień i zimę 2017/18




Tym razem Virgil Abloh z Off-White pokazał nowoczesne, modne jeansy z wyższą talią, asymetryczne spódnice z falbanami, krótkie puchówki i kolorowe futra. Wykorzystał jeans, drobne kraty, przezroczysty tiul, tkaniny flokowane i farbowane futra.   


Off-White jesień zima 2017/18
Off-White, kolekcja na sezon jesień zima 2017/18




Alexis Mabille pokazał kolekcję która wygląda na bardzo wygodną a jednocześnie kobiecą i nieco nonszalancką. Zawarł w niej luźne koszule; koszulowe sukienki oraz sukienki z mocno podkreśloną talią. Do tego dodał proste spodnie z cienkiej tkaniny i koronki spinane wzdłuż całej nogawki. Pokazał krótkie pudełkowe kurtki. 
Motywem przewodnim kolekcji jest wizerunek gołębicy z gałązką oliwną na w dziobie (widoczny na dużych aplikacjach i naszyjnikach) oraz spektakularne wysokie kozaki w kolorze złota.



Alexis Mabille, jesień zima  2017/18
Alexis Mabille, jesień zima 2017/18


Wszystkie, wykorzystane w tym wpisie zdjęcia pochodzą z portalu www.vogue.com 

poniedziałek, 13 marca 2017

NA KONIEC MEDIOLAŃSKIEGO TYGODNIA MODY EKSCYTUJĄCE KOLEKCJE JESIENNE AUTORSTWA VERSACE, MSGM, FENDI, DOLCE I GABBANA ORAZ GABRIELE COLNAGELO





Cieniowane tkaniny w kolorze błękitu; wywatowane, podkreślone ramiona; kuse, kończące się tuż nad pępkiem góry, zarówno małe pudełkowe żakieciki jak i koszule oraz sweterki. 
W jesiennej kolekcji Versace są też kolorowe dzianiny w geometryczne wzory oraz kompozycje kwiatowe. Rękawy ubrań mają podłużne pęknięcia. Odzież skrojona jest tak aby układać się asymetrycznie i tworzyć seksowne pęknięcia. 

Poza klasycznymi fasonami takimi jak garnitury, płaszcze dyplomatki, spódnice ołówkowe oraz sukienki w stylu małej czarnej, występuje odzież o charakterze miejskim: kurtki puchówki w intensywnym pomarańczowym i żółtym kolorze, okrycia skórzane podbite futrem a do tego czapki beani z dużymi napisami. 
Modelki mają mocno podkreślone oczy i kolorowe pasemka wczepione we włosy, przypominają super-seksowne bohaterki z komiksów.


Versace, jesień zima 2017
Jesienna kolekcja Versace podczas mediolańskiego tygodnia mody




Motywem przewodnim kolekcji Gabriele Colangelo jest kwadrat, na pierwszy rzut oka niezbyt widoczny, po chwili ukazujący się niemalże w każdym outficie. Występuje pod postacią wzorów na tkaninie, haftu oraz kształtu na przykład naszywanej na wierzch kieszeni czy części ażurowego materiału. Proste kąty mają krótkie pelerynki nakładane na wierzch stroju oraz duże kołnierze. W kwadrat wpisane są pudełkowe żakiety i krótkie futerka. 

Jednak całość kolekcji pomimo iż podporządkowana jest jednemu tematowi, nie jest przez niego zdominowana. Colangelo pokazuje fantazyjnie plisowane spódnice za kolano, koszule, krótkie swetry i bluzki z kimonowymi rękawami. Dużo w tej kolekcji jest asymetrii. 
Ubrania ozdobione są długimi troczkami lub luźno zwisającymi nitkami. Kolekcja utrzymana jest w stonowanych odcieniach szarości, bieli i grantu. 


Gabriele Conangelo, jesiń zima 2017/18
Gabriele Conangelo, kolekcja jesień zima 2017/2018




Duet Dolce i Gabbana zaprosił do udziału w pokazie bliższych i dalszych znajomych, wśród modeli znalazły się całe rodziny, bracia, siostry, matki i ojcowie wraz ze swoimi pociechami. Na wybiegu byli ludzie różnych ras i narodowości, różnych kształtów i gabarytów. Cała rodzina D & G. Każda osoba bez wyjątku prezentowała się idealnie. Tym zabiegiem projektanci dowiedli że tworzą ubrania dla wszystkich i każdy znajdzie u nich coś dla siebie. Fantastyczny ruch marketingowy i fantastyczna kolekcja.


Dolce & Gabbana, jesień zima 2017/18
Dolce & Gabbana, jesień zima 2017/2018




Massimo Giorgetti, twórca i projektant brandu MSGM całą jesienną kolekcję poświęcił kultowemu serialowi z lat 90 XX oraz najnowszej produkcji z 2017 roku pt. "Twin Peaks". 

Pokazał koronkowe i tiulowe, przezroczyste spódnice, żakiety, szkolne bejsbolowe bluzy oraz czapki z wielką literą M. Były też kolorowe futra, swetry z długimi frędzlami i garnitur w intensywnie niebieskim kolorze z wielką kokardą pod szyją. Modelki nosiły wzorzyste chustki, dokładnie obwiązane wokół głowy. 
Dominowało kilka charakterystycznych wzorów: geometryczne zygzaki, kolorowe kwiaty róży, choinki oraz ptaki, wszystko to było aluzją do symboliki zawartej w filmie.  
To kolekcja wymykająca się od jednoznacznych określeń, jednocześnie grzeczna, nobliwa, młodzieżowa a zarazem nieokiełznana i mroczna. 


MSGM, jesień zima 2017/18
Kolekcja domu mody MSGM, jesień zima 2017/18




Pokaz rozpoczął się bardzo spokojnie. Pierwsze propozycje domu mody Fendi to klasyczne płaszcze, sukienki i komplety uszyte z wełny w jodełkę oraz kratkę typu Prince of Wales. Potem zaprezentowano futra w naturalnym kolorze karmelowym z dodatkiem czerwieni i pokaz zaczął się rozkręcać. 
Coraz częściej pojawiały się wzory, kolorowe, kontrastowe zestawienia, ażurowe materiały. Motywami powtarzającymi się były liście winorośli, regularne geometryczne kompozycje oraz schematyczne kwiaty. 
Poza dzianinami i charakterystycznymi dla marki futrami pokazano przezroczyste tiule i delikatne jedwabie. Była też lakierowana na wysoki połysk skóra oraz cięta (prawdopodobnie laserowo) wzorzysta wełna.


Fendi, jesień zima 2017/2018
Fendi, jesień zima 2017/2018




Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym wpisie pochodzą z portalu www.vogue.com

sobota, 11 marca 2017

KLASYKA LAT 80 I AWANGARDA. TAK INTERPRETUJĄ MODĘ PROJEKTANCI Z PARYŻA. JESIENNE KOLEKCJE NA 2017/18 POKAZAŁY DOMY SAINT LAURENT, DRIES VAN NOTEN, ANRELAGE, JACQUEMUS I NEHERA.



Japoński dom mody Anrealage kierowany przez Kunihiko Morinaga zawsze zaskakuje oryginalnymi pomysłami. 
Tym razem zaproponował rzeźbiarskie formy złożone z wąskich pasków materiałów, poskładanych ze sobą kaskadowo. 
W dalszej części zaprezentowano sukienki w stylu retro ozdobione nowoczesnymi aplikacjami a na końcu jeans zszywany spiralnie dookoła sylwetki oraz tkaniny z subtelnym rysunkiem kół lub struktury drewna. W kolekcji znalazły się również proste robótki szydełkowe stonowanych kolorach. Modelki były uczesane w stylu lat 20 XX w, miały krótkie, zgrabne fryzury z wijącymi się wokół głowy loczkami. 


Anrealage jesień zima 2017/18
Pokaz kolekcji japońskiego domu mody Anrealage jesień zima 2017/18




Marka Jacquemus położyła nacisk na ramiona, zaznaczając je rozbudowanymi, niekiedy bufiastymi rękawami, podkreślając szerokimi kołnierzami w różnych kształtach. Zastosowano wysoki stan zarówno w spodniach jak i wąskich spódnicach aby jeszcze bardziej zarysować kontrast. 
Zwieńczeniem tych eleganckich strojów były skromne kapelusiki kubełkowe i inne, przybierające nieco bardziej fantazyjne kształty nakrycia w stylu kapelusza torreadora


Jacquemus, ready-to-wear jesień zima 2017/18
Jacquemus, pokaz kolekcji na sezon jesień zima 2017/18




Bardzo mocna, bardzo sexy  i bardzo w stylu lat 80 kolekcja którą pochwalił sam Pierre Bergere, współzałożyciel domu mody Yves Sant Lauternt. To prawdziwy zaszczyt i powód do dumy dla zdolnego Anthony'ego Vaccarellego który od dwóch sezonów piastuje prestiżowe stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Saint Laurent

Projektant postawił na ultra krótkie, wąskie spódnice mini, ostro zarysowane ramiona, sztywne asymetryczne falbany, wąskie sukienki mini i kozaki z luźno opadającą cholewką. Do swych projektów użył grubej skóry bez wykończeń oraz połyskujących od dżetów tkanin. 
Pojawiały się ewidentne nawiązania do historycznych projektów Yves Saint Laurenta jak chociażby haftowany podłużną sieczką kwiat irysa (nawiązanie do kolekcji Haute Couture z 1988, oba hafty pochodzą z pracowni Lesage) czy czarny kombinezon przypominający słynny smoking (z kolekcji z 1966 roku sfotografowany przez Helmuta Newtona). 
W kolekcji nie zabrakło też bardziej codziennych rzeczy jak jeansowe spodnie, kurtki pilotki, bomberki czy parki a także klasyczne płaszcze, proste topy na cienkich ramiączkach oraz moherowe swetry. Oko przykuwały luźno opadające kozaki, zwłaszcza te pokryte w całości drobnymi kryształkami. 


Saint Laurent, jesień zima 2017/18
Saint Laurent, pokaz kolekcji na jesień i zimę 2017/18, zaprezentowany w Paryżu




Y/Project bawi się modą i intryguje. Nic nie jest tu oczywiste. 
W jesiennej kolekcji spodnie wyglądały jak gdyby kilka razy miały koniec nogawki; koszule podwójne, nałożone jedna na drugą; rękawy i nogawki ubrań posiadały na bokach usztywnienia które wiły się jak rzeka; płaszcze i futra były tak długie że ciągnęły się po ziemi; z kolei kurtki i żakiety były przewieszone przez ramię jak wielka torba; buty miały wysokie cholewki zakrywające całą nogę a kaptury ścisło ściągnięte aby nie ukazywać zbyt wiele twarzy. 
To kolekcja niezwykła oryginalna i pomysłowa ale z pewnością nie dla każdego. 


Y/Project jesień zima 2017/18
Y/Project, kolekcja na jesień i zimę 2017/18



Do udziału w setnym pokazie Dries Van Noten zaprosił modelki które pracowały dla niego od lat 90. Na wybiegu pojawiły się między innymi Nadja Auermann, Alek Wek, Carolyn Murphy, Liya Kebede oraz Małgosia Bela. 
        

Jubileuszową kolekcję projektant potraktował retrospektywnie. 
Pokazał wiele charakterystycznych dla swej twórczości nadruków, między innymi czarno białe panoramy, motywy z japońskich kimon, geometrię oraz tkaniny w technice ikatu. Często w jednym modelu łączył kilka rodzajów printów. 

Jeśli chodzi o samą odzież to pojawiło się dużo płaszczy i prostych kurtek często pikowanych. 
W kolekcji znalazły się też luźne, garniturowe spodnie, proste spódnice za kolano, grube swetry robione ściegiem ściągaczowym, sukienki z długimi rękawami i koszule. Projektant oparł się na fasonach pokazywanych na przestrzeni lat i nieco je przerobił. 
Pokazał jednokolorowe wełny, jeans, welur, futro oraz pojawiający się w coraz większej ilości kolekcji sztruks. 


Dries Van Noten, jesień zima 2017/18
Dries Van Noten, jesień zima 2017/18

       

Zwykle staram się nie sugerować statusem marki. Opisuję tylko te kolekcje które spodobały mi się podczas ostatnich pokazów albo zaintrygowały ale zawsze pozostawiając pozytywne wrażenie. 

Dom mody Nehera to moje nowe odkrycie i jestem pod jeszcze większym wrażeniem że to brand z Czecho/Słowacji. Brawo.

Surowa, minimalistyczna kolekcja  w której wykorzystano materiał tenisowy w odcieniach granatu i beżu. 
Z początku kojarzy się z elegancką męską odzieżą. Jednak chwilę po tym widać podziurawione swetry, postrzępione brzegi. W wielu projektach pokazano asymetrię. 
Niektóre sukienki przypominały obszerne, hutnicze fartuchy, były też długie za łokieć skórzane rękawiczki które bardziej kojarzyły się z ochroną rąk niż ozdobą. Do tego modelki miały na nogach jasne, zamszowe kozaki na płaskiej podeszwie. 

Nehera to kolejny dom mody z Europy Wschodniej który pokazuje się na światowym Fashion weeku. Trzymam kciuki i z przyjemnością będę śledzić kolejne dokonania.  


Nehera, ready-to-wear jesień zima 2017/18
Pokaz kolekcji Czesko-Słowackiego domu mody Nehera




Wszystkie zdjęcia pochodzą z portalu www.vogue.com

poniedziałek, 6 marca 2017

WŁOSKIE DOMY MODY W BARDZO WYSOKIEJ FORMIE. JESIENNE KOLEKCJE NA ROK 2017 POKAZAŁY GUCCI, PRADA, TOD'S, ETRO ORAZ MOSCHINO.



Owady, gady, ssaki, rośliny wszystko wyrysowane dokładnie jak atlasie przyrodniczym. Dalej, moda lat 70 i 80, elementy wiktoriańskie i renesansowe, wpływy dalekiego wschodu i dziki zachód, literatura piękna (Jane Austin) i gadżety z sex shopu. Można by jeszcze długo wymieniać wszystko to co znalazło się w najnowszej kolekcji Gucci, wszystkie te dekoracje, hafty, aplikacje, biżuterię. 
Alessandro Michele co sezon zaskakuje nowymi pomysłami o jakie wzbogaca swoje projekty. Jego sposób na sukces opary na modzie retro wciąż zdobywa nowych fanów a słupki sprzedaży ciągle rosną i rosną. W dobrym tonie jest wystylizować się na ekskluzywnego ekscentryka w wydaniu Gucci. 



Gucci, jesień zima 2017/18
Pokaz domu mody Gucci, sezon jesień zima 2017/18



Jeremy Scott w jesiennej kolekcji dla Moschino opakował swe modelki w szare kartony, eleganckie torby zakupowe, podróżne walizki, niektóre owinął folią bąbelkową jak delikatne przedmioty. Okleił je różnymi rodzjami taśm samoprzylepnych i nalepek informacyjnych. Głowy ozdobił kapeluszami przypominającymi małe  pudelka po chusteczkach, przykrywki koszy na śmieci czy rowerowe koła. Inne ubrał w dostojne suknie uszyte z długich skórzanych rękawiczek, dywanów lub zasłon. 
Taki pomysł to reakcja Scotta na ogromną ilość mnożących się pudeł i opakowań jakie pozostają po zamówieniach w sklepach internetowych. Czasami są tak ładne że szkoda ich wyrzucać, a przecież można dać im drugie życie.  

Moschino, jesień zima 2017/18
Moschino, kolekcja na sezon jesień zima 2017/18 



Projekty Prady ogromnie zyskują gdy widzi się je na żywo, dotyka, przymierza, bada każdy detal centymetr po centymetrze. Zawsze gdy mam tylko okazję wstępuję do jej sklepów i nie mogę przestać się zachwycać genialnym zestawieniom pozornie niepasujących do siebie elementów. Prada jest w tej kwestii mistrzynią i prekursorką wielu trendów. 

Z pewnością jej najnowsza propozycja nie pozostanie bez echa. 
Wraz z męską, jesienną kolekcją  stanowi całość. Projektantka również paniom zaproponowała grube wzorzyste dzianiny z których powstały kolorowe garsonki, szle, torby a nawet biustonosze. Ozdobiła kurtki dzierganymi wstawkami a do delikatnych taftowych sukienek doszyła ściągaczowe falbanki. 
Z grubej wełnianej tkaniny o długim włosiu uszyła płaszcze, krótkie kurtki oraz szerokie spódnice z falbanką. 
Użyła delikatnych piór strusia do stworzenia czapek i wykończenia kolorowych, wąskich spódnic. 
Do wykończeń i biżuterii wykorzystała muszle, drobne gałęzie, futro i pasmanterię z koralikowych frędzli


Prada, ready-to-wear, jesień zima 2017/18
Pokaz kolekcji domu mody Prada, na sezon jesień zima 2017/18

   

Miks szlachetnych i bardzo kolorowych tkanin połączonych ze sobą na zasadzie patchworku. Wzory orientalne, między innymi paisley, motyw typowy dla marki Etro. Do tego futra w leopardzie cętki, pasmanteryjne, tkane taśmy i naszyjniki. Tyle tu interesujących szczegółów że trudno oderwać wzrok.
Na wybiegu pojawiają się krótkie kufajki, płaszcze i śliczne puchówki a pod spodem sukienki mini i maksi z delikatnych zwiewnych tkanin z bufiastymi długimi rękawami. Do tego kolorowe, buty na płaskiej podeszwie z wysoką cholewką. 


Etro, jesień zima, 2017/18
Pokaz domu mody Etro na sezon jesień zima 2017/18



Ołówkowe spódnice midi z wygodnymi kieszeniami, tuniki, parki, spodnie 7/8 z wywijanym ozdobnym pasem, płaszcze oraz bluzki koszulowe, wszystko to uszyte z miękkiej skóry w kolorze mlecznej czekolady, pomidorowym i kamelowym i bieli. Klasyka w nowoczesnym wydaniu od domu mody Tod's


Tod's, jesień zima 2017/18





Wszystkie wykorzystane w tym wpisie zdjęcia pochodzą z portalu www.vogue.com