Translate

wtorek, 26 kwietnia 2016

TYDZIEŃ DESIGNU W MEDIOLANIE. SALONE DEL MOBILE CZĘŚĆ 1


Właśnie wróciłam z tygodnia designu w Mediolanu. Jak zwykle jestem pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia. Całe miasto na jeden tydzień zmienia się w prawdziwą stolicę designu. 


targi wnętrz Salone del Mobile Milano 2016
Targi wnętrz Salone del Mobile Milano, przed wejściem

Kto był na pewno będzie podobnego zdania. Przyjeżdżają tu wtedy najważniejsi projektanci, prawdziwe ikony współczesnego designu oraz ludzie z całego świata związani z branżą. Miasto pulsuje życiem 24 godziny na dobę. W wielu dzielnicach organizowane są strefy gdzie firmy, szkoły i indywidualni projektanci oraz pracownie architektoniczne prezentują swoje dokonania a wieczorami odbywają się całkiem huczne imprezy których jest tak dużo że nie sposób się nudzić. Głównym wydarzeniem są targi Salone del Mobile Milano na które tłumnie i obowiązkowo zjeżdżają wszyscy. Dzisiaj chciałabym się na skupić właśnie na tym wydarzeniu a w kolejnych wpisach przedstawię inne bardzo ciekawe miejsca w tym także te związane z modą



bilet komunikacji miejskiej w Mediolanie
bilet komunikacji miejskiej w Mediolanie na przejazd do centrum wystawowego


Na początek podam kilka rad praktycznych. Na targi dojeżdża się czerwoną linią metra, wysiada się na ostatniej stacji RHO Fieramilano (exhibition center), jadą tam wszyscy więc w pociągu jest bardzo tłoczno. Bilet kosztuje 5 Euro w obie strony i ważny jest po skasowaniu 105 minut. To ważne, ponieważ w ciągu tego czasu można się przesiadać, 105 min do RHO i w drodze powrotnej liczy nam ten sam czas.

Pierwsze dni są dla branży, w weekend wchodzą wszyscy pozostali. W ponad dwudziestu potężnych halach prezentują się najważniejsze firmy. Nie zabrakło też wystawców z Polski. Trafiłam na stoisko Paged gdzie pokazywano piękne, wygodne, wspaniałe krzesła których projekty i wykonanie zrobiły na mnie duże wrażenie. Ubolewam jedynie nad niezbyt udaną prezentacją. Za mało światła, za mało pomysłów scenograficznych jak przykuć uwagę potencjalnych odbiorców. Jednakże sam produkt jest na wysokim poziomie i zdecydowanie godny polecenia. 
Na stoisku Rust sama projektantka, Krystyna Łuczak, opowiadała o najnowszym modelu kuchni oraz o kolekcji detali z własnych, przyznam, bardzo imponujących zbiorów, zdobiących stanowisko. 
Z koleji w sekcji Salone Satelite, gdzie zwykle pokazują się studenci oraz początkujące firmy spotkałam Agatę Nowak która prezentowała pomysłowe wielofunkcyjne biurko.


Offmat,Targi wnętrz Salone del Mobile Milano 2016
Offmat, supernowoczesna propozycja kuchenna, gruby blat z chowającym się zlewem, niewidocznymi palnikami, schładzarką lub w razie potrzeby podgrzewaczem. 


Co roku, na przemian przedstawia się najnowsze dokonania w dziedzinie kuchni i łazienki albo światła.  W tym roku były kuchnie, eurocucuina i łazienki eurobagno, na których ja byłam pierwszy raz. To co głównie zwróciło moją uwagę, to fakt że białe kuchnie stanowiły mniejszość wśród eksponowanych mebli. To co widzimy w wielu magazynach wnętrzarskich, na blogach, i wielu w mediach społecznościowych wkrótce może zostać wyparte przez zupełnie inną stylistykę choć z drugiej strony, myślę że ten proces będzie przebiegał powoli. Za białymi wnętrzami przemawia fakt iż rozświetlają pomieszczenia i powiększają je. To co jest teraz pokazywane to raczej ciemne meble z frontami drewnianymi, z naturalnego kamienia lub konglomeratu, przypominającymi beton, szarymi. Również ściany są raczej ciemne. Detale są głównie w ciepłej, kolorystyce z mosiądzu czy fenomenalnie wyglądającej miedzi. Modne są równie odcienie turkusu, morskiej zieleni, malachitu. Dla mnie to skojarzyło się z luksusowymi wnętrzami lat siedemdziesiątych. Stawia się na naturę i retro, ale to również głównie w detalach. Wiele stoisk posiadało zioła trzymane w doniczkach, czasem w skrzynkach na wielkich regałach. Pokazano również bardzo nowoczesne rozwiązania takie jak pojedyncze palniki zupełnie płaskie, okręgi rozmieszczone nieregularnie na blacie. Mnie urzekł zlew chowany i w razie potrzeby wsuwany wgłąb blatu. 


Targi wnętrz Salone del Mobile Milano, eurocucina
Salone del Mobile Milano, eurocucina, kuchnia w stylu retro ze stalowymi i miedzianymi wykończeniami


W pozostałych halach pokazano łazienki, wnętrza klasyczne, (czytaj na bogato). Największą powierzchnię zajmował design, czyli najnowsze dokonana firm meblarskich a także dywany, tkaniny, lampy bibeloty czyli różnego rodzaju akcesoria i wykończenia. Nigdzie nie spotkałam stoisk z tapetami choć wiele ekspozycji było nimi udekorowane a były to rysunki kafli albo przypominające beton. 


Targi wnętrz Salone del Mobile Milano, eurocucina 2016
Targi wnętrz Salone del Mobile Milano, eurocucina 2016, kuchnia nowoczesna i awangardowa,  z obudową i frontami szafek wykonanymi z lustra.


A o tym co najbardziej wkradło się w moją pamięć i podbiło serce napiszę w następnym poście


Targi wnętrz Salone del Mobile Milano, 2016

niezbędnik









piątek, 15 kwietnia 2016

TRENDY W KOLEKCJACH NA WIOSNĘ I LATO 2016. CZĘŚĆ 3

To już ostatnia z trzech odsłon mojego podsumowania kolekcji na wiosnę i lato 2016. O trzech najsilniejszych trendach pisałam we wcześniejszym wpisie, teraz zajmę się zjawiskami na które jeszcze warto zwrócić uwagę.



Jednym z nich są pasy które na wybiegach pojawiają się co roku. Zazwyczaj występują w nadmorskim lub paryskim stylu w towarzystwie luźnych spranych jeansów lub spodni z wysokim stanem z ozdobnymi guzikami po bokach. Tym razem zapanowała duża dowolność w kolorystyce i metodach łączenia tego wzoru. Pasy mogą być wąskie i szerokie można je zestawiać ze sobą w różnych kombinacjach kolorystycznych i skalach. Można je ozdabiać wzorzystymi aplikacjami. Im są bardziej pokombinowane tym lepiej.




Pomimo że nie było ich specjalnie wiele, metalowe detale w garderobie i akcesoriach warte są odnotowania. Niektóre pojawiały się już wcześniej ale zwykle indywidualnie, w pojedynczych kolekcjach. Teraz widywałam je u różnych, często bardzo wpływowych projektantów. Wspominałam już o sandałach na płaskim obcasie ozdobionych masywnymi łańcuchami. Ten detal, mały i duży był widoczny w kolekcji MSGM, Aleksander McQueen czy u Alexandra  Wanga gdzie projektant wykorzystał go do ozdobienia całej kolekcji. Były również zatrzaski oraz ćwieki a ja chciałbym zwrócić uwagę na nowy metalowy element - kółeczka przypominające te do przeciągania sznurowadeł. To nowość a pojawiła się również w kilku kolekcjach




Plisy to bardzo wdzięczny, niezwykle kobiecy temat, który, uwaga, może optycznie poszerzać. Przy wyborze garderoby trzeba pamiętać o mankamentach sylwetki i wybrać taki model który wyeksponuje jej zalety. Mój wybór to czarny zestaw od Michaela Korsa ze spódnicą z wyszczuplającym pasem w okolicy bioder która dodatkowo ozdobiona jest metalowymi kółeczkami  opisanymi wyżej.




Siatki występowały w różnych odsłonach. W niektórych pokazach jak na przykład u Marchesy, Alexandra McQueena czy Valentino zaprezentowano sukienki całe wykonane z tego materiału. Inni wykorzystali ją jako jeden z elementów garderoby albo jako dodatek, na przykład rajstopy czy buty.




Jak na sezon wiosenny to skóra w tegorocznych pokazach pojawiała się nadzwyczaj często. Projektanci udowodnili że ta materia nie stanowi dla nich ograniczeń i mogą stworzyć z niej zarówno sztywne płaszcze jak i delikatne, miękkie szorty. Anya Hindmarch, która w ubiegłym sezonie zadebiutowała kolekcją odzieży, teraz pokazała cały zestaw skórzanych, idealnie uszytych bluz i kurtek a Sarah Burton zaprezentowała skórzane suknie ozdobione romantycznym haftem.




Warto wspomnieć iż na wybiegu pojawiła się spoko biżuterii, zacznę od naszyjników których charakterystyczną cechą jest to że wszystkie są krótkie, często oplatają szyję. Wzory są dowolne, mogą to być drobne kolorowe koraliki jak u Dereka Lama czy Louis'a Vuitton, łańcuszki różnej grubości, czy omotane wokół szyi cienkie apaszki. Najciekawsze dla mnie sa naszyjniki ozdobione piórami , zwłaszcza te nie oczywiste od Miu Miu.




Warstwy to miły temat dla wielu z nas ponieważ dzięki nim łatwo można zamaskować niedoskonałości figury jednakże należy pamiętać o zasadzie równowagi, jeśli jedno zakrywamy coś innego należy odsłaniamy aby sylwetka nie wyglądała zbyt ciężko.




Nie ma lata bez jeansu a zbliżający się sezon daje nam wiele propozycji. Można wybierać pomiędzy klasycznym, spranym a granatowym monochromatycznym, gładkim lub ozdabianym haftem i aplikacjami. Denim może być postrzępiony lub elegancko wykończony.




Koronka w zbliżającym się lecie będzie zaprezentować się w kolorowych żywych odsłonach, niejednokrotnie będzie tworzyła paczłorki zestawione z materiałów w jednym kolorze albo na zasadzie kontrastu




Ozdoby na dłoni to kolejny element biżuterii, moga się od siebie skrajnie różnić więc każdy zainteresowany z pewnością znajdzie swój wariant.




Srebro to kolor który pojawia się co roku choć nie występuje tak często aby można było mówić o trendzie. Tym razem jednak znacznie więcej projektantów postanowiło wpleść ten kolor do swych kolekcji tak, że warto zwrócić na niego większą uwagę. Srebro idealnie komponuje się z bielą, takie zestawienie z powodzeniem można stosować w wiosenno letniej codziennej garderobie



piątek, 8 kwietnia 2016

KOLEJNA BOMBA W ŚWIECIE MODY.


Jeszcze nie tak dawno pisałam o rozstaniach i przetasowaniach w wielkich domach mody  a tu znowu dociera informacja o odejściu kolejnej gwiazdy wśród kreatorów. 





Po kilku latach współpracy z marką Yves Saint Laurent na stanowisku dyrektora kreatywnego, z posady rezygnuje Hedi Slimane. To kolejne tak spektakularne odejście w ostatnim okresie. 

Kilka miesięcy temu było głośno o rezygnacji Alexandra Wanga z Balenciagi, potem, pod koniec pokazów świat obiegła informacja że Raf Simons nie będzie już piastował stanowiska w domu mody Christian Dior, następnie Alber Elbaz skończył współpracę z Lanvin. To oczywiście nie jedyne rezygnacje z prestiżowych stanowisk ale zdecydowanie to te najgłośniejsze. 

Kilka sezonów temu czytaliśmy o konflikcie i w konsekwencji o odejściu Fridy Giannini, kreatywnej w Gucci. Na szczęście na jej miejsce udało się znaleźć prawdziwy skarb, Alessandro Michelle, gdzie już po jego  pierwszym pokazie reakcja publiczności była co najmniej entuzjastyczna. Osobiście, po latach zobojętnienia w stosunku do wcześniejszych propozycji tej marki stałam się ich wielką admiratorką. Bardzo bym sobie życzyła aby ten projektant pracował dla nich jak najdłużej i jego inwencja twórcza nie była zabijana różnego rodzaju korporacyjnymi obostrzeniami i ograniczeniami. 


Takie traktowanie artystów nie może sprzyjać dobrej atmosferze, nie sposób tworzyć arcydzieł w kilku kolekcjach rocznie a dodatkowo pokazywać się, udzielać wywiadów, być "twarzą" marki. Kreatorzy tworzą w spokoju i natchnieniu i dopóki koncerny tego nie będą respektować, będą tracić tych najbardziej zdolnych i genialnych krawców. Czy głośna sprawa wybuchu Johna Galliano nie mogła być konsekwencją stresu związanego z pracą?  
Wprawdzie można na ich miejsce znaleźć osoby równie utalentowane, mające wiele do zaoferowania ale na częstych zmianach domy mody z długoletnimi tradycyjnymi tracą bo po drodze gubi się ich tożsamość a to jest dezorientujące i przede wszystkim nie ma nic wspólnego z historią i legendą marki z którą wiele kobiet chce się utożsamiać.

wtorek, 5 kwietnia 2016

NEW YORK MEN - POKAZY KOLEKCJI NA SEZON JESIEŃ ZIMA 2016 I 2017

Pokazy w Nowym Jorku zaprezentowano dopiero po Paryżu i to w dość okrojonej wersji. Pozostałe prezentacje odbyły się przy okazji pokazów damskich  kolekcji na jesień i zimę.




Minęło już kilka tygodni od ostatnich prezentacji a ja ciągle pamiętam kolekcję Hedi Silmana dla Saint Laurent. Jak zwykle w nieco dekadenckim, dekoracyjnym i glamrockowym, duchu i to właśnie sprawia że o tej propozycji trudno zapomnieć. 

Saint Laurent, jesień zima 2016 2017
Saint Laurent, jesień zima 2016 2017
  

U Michaela Korsa elegancko, męsko ze sportowymi detalami. Kolekcja jest utrzymana w stonowanych szarościach, beżach i czerniach. Nonszalancji dodają futrzane palta.

Michael Kors, jesień zima 2016 2017
Michael Kors, jesień zima 2016 2017


Zdecydowanie wśród pokazów wyróżnia się kolekcja Roberta Gellera. Ma w sobie elementy stylu sportowego, gangsterki z czasów Capone i awangardy charakterystycznej dla artystycznych środowisk, jednocześnie jest na wskroś nowoczesna. Bardzo mi się podoba ta mieszanka.


Robert Geller, jesień zima 2016 217
Robert Geller, jesień zima 2016 217


John Elliott pokazał  świetne stroje nowoczesne, wielowarstwowe i młodzieżowe.

John Elliott, jesień zima 2016 i 2017
John Elliott, jesień zima 2016 i 2017


Tommy Hilfiger który od zawsze wierny jest stylistyce amerykańskiego studenckiego kampusu również i tym razem pokazał kolekcję opartą na tych fundamentach. Jego modele noszą białe koszule, bluzy w paski, luźne wygodne spodnie oraz budrysówki a wszystko w intensywnych kolorach jesieni.

Tommy Hilfiger, jesień zima 2016 2017
Tommy Hilfiger, jesień zima 2016 i 2017


Greg Lauren swymi propozycjami kreuje obraz luksusowego żebraka albo ocalałego z zawieruchy arystokratę.

Greg Lauren, jesień zima 2016 i 2017
Greg Lauren, jesień zima 2016 i 2017


JCrew po prostu nie mogłam się oprzeć.

JCrew, jesień zima, 2016 i 2017
JCrew, jesień zima, 2016 i 2017